Lista artykułów

Co ostatnio czytałeś Piotrze? (XVII)

https://unsplash.com/photos/eeSdJfLfx1A " data-image-caption="" data-medium-file="https://i0.wp.com/programistanaswoim.pl/wp-content/uploads/2022/11/books.jpg?fit=300%2C200&ssl=1" data-large-file="https://i0.wp.com/programistanaswoim.pl/wp-content/uploads/2022/11/books.jpg?fit=676%2C450&ssl=1" /> Oto lista książek, które ostatnio przeczytałem. Publikuję z nadzieją, że znajdziesz tu coś co Cię zaciekawi i zainspiruje.

Wyślij alerty z Elastic SIEM do Discord za darmoszkę – Kafka Connect + Python

Wrzucenie alertów z Elastic Stack na Apache Kafka daje wiele nowych możliwości. Możemy wysłać notyfikacje na Discord. Wszelka automatyzacja i enrichment stoją otworem. W artykule spróbujemy to zrobić na darmowej licencji 🤫. Środowisko W tym przypadku wykorzystałem: Przygotowując ten artykuł korzystałem z gotowego klastra Elasticsearch, któy miałem pod ręką. Jeśl takiego nie masz, możesz skorzystać …

Wyślij alerty z Elastic SIEM do Discord za darmoszkę – Kafka Connect + Python

Wrzucenie alertów z Elastic Stack na Apache Kafka daje wiele nowych możliwości. Możemy wysłać notyfikacje na Discord. Wszelka automatyzacja i enrichment stoją otworem. W artykule spróbujemy to zrobić na darmowej licencji 🤫. Środowisko W tym przypadku wykorzystałem: Przygotowując ten artykuł korzystałem z gotowego klastra Elasticsearch, któy miałem pod ręką. Jeśl takiego nie masz, możesz skorzystać …

Tworzymy własny bundler typów

Nieco ponad rok temu opisałem proces tworzenia prymitywnego bundlera. Nie tak dawno zacząłem się zastanawiać, czy dałoby się go w prosty sposób dostosować do...

twil.22.41

W tym tygodniu nauczyłem się, że… …Spring, w swoim arsenale, posiada projekt Spring for Apache Kafka, a ten z kolei udostępnia ReplyingKafkaTemplate, który pomaga w realizacji mechanizmu request-response z wykorzystaniem Kafki.

Data Craze Weekly #8

Tę wiadomość możesz otrzymać bezpośrednio na swoją skrzynkę dzięki zapisowi na newsletter – Data Craze Weekly. 🗞️Przegląd Tygodnia Data Lineage, czym jest i czy jest potrzebny? Czym jest Data Lineage?  W prostych żołnierskich słowach jest to nic innego jak udokumentowanie przepływu danyc. Od kolumny w konkretnej tabeli to miejsca w raporcie w którym jest wykorzystywana. … Data Craze Weekly #8 Read More »

SP#016 i #017 – 29 wniosków po nagraniu 458 lekcji kursu dla programistów. 

Cześć! Witaj w kolejnym odcinku podcastu Sprawny Programista! Dzisiejszy temat to 29 wniosków po nagraniu 458 lekcji kursu dla programistów.  Z tego materiału dowiesz się:  Jak powinien wyglądać naprawdę dobry kurs programowania.  Jak pracować, żeby pogodzić pracę na kontrakcie, własną firmę oraz życie prywatne i rodzinne?  Czego nauczyłem się po przygotowaniu blisko pięciuset materiałów.  Stosunkowo niedawno, bo kilka dni temu skończyłem pracę nad swoim trzecim kursem programowania. Osobiście nie do końca lubię określenie „kurs” w kontekście moich materiałów, dlatego że kursy kojarzą się z…

twil.22.40

W tym tygodniu nauczyłem się, że… …nieprawidłowe ustawienie skalowania pod-ów w Kubernetesie może powodować nierównomierne opóźnienia w odczytywaniu wiadomości z poszczególnych partycji w Kafce.

Data Craze Weekly #7

Tę wiadomość możesz otrzymać bezpośrednio na swoją skrzynkę dzięki zapisowi na newsletter – Data Craze Weekly.     Przegląd Tygodnia Błędy Danych W Wielkim Świecie Często słyszymy o ciekawych produktach, sprytnych algorytmach i … wielkich zarobkach w dużych firmach technologicznych.  To co rzadziej do nas dociera to problemy z jakimi się borykają, a są one (podobnie … Data Craze Weekly #7 Read More »

An absolutely clean domain or just common sense

Nowadays, a concept like DDD is widely known and used by many programmers. Curious programmers read a lot about those practices in books written by Evans or Vernon or maybe have knowledge from conferences or blogs. As I saw many times, people are trying to be too much strict with these practices. Trying to make […] Article An absolutely clean domain or just common sense is from SarvenDev.

The final trick when moving from Rails CRUD to Event Sourcing

The final trick when moving from Rails CRUD to Event SourcingFrom CRUD to EventSourcing Did you ever wonder how to actually switch the model from the CRUD one to EventSourcing? There’s one thing you should consider. The initial event that has to be published for existing data. Also called the migration event.

Data Craze Weekly #6

Tę wiadomość możesz otrzymać bezpośrednio na swoją skrzynkę dzięki zapisowi na newsletter – Data Craze Weekly.     Przegląd Tygodnia Czym jest Modern Data Stack Ding, ding, ding! Buzzword detected. Modern Data Stack to chyba najbardziej popularna fraza w świecie danych w ostatnim czasie.    Do czego się tak na prawdę sprowadza?   W zasadzie do stworzenia … Data Craze Weekly #6 Read More »

Jak używać ADL i ADR w projekcie?

Architektura systemów IT często ulega zmianie. Wynika to z różnych przyczyn. Jednak najczęściej (w moim przypadku) zmiana była wynikiem próby nadążenia za zmieniającym się biznesem. Dla biznesu to nie jest wielki problem. Ot, tak dodaj tu buttona. Tam checkboxa a najlepiej to jak byś przyśpieszył generowanie raportów, bo teraz to jest bardzo czasochłonne i klienci się niecierpliwią.

Data Craze Weekly #5

Tę wiadomość możesz otrzymać bezpośrednio na swoją skrzynkę dzięki zapisowi na newsletter – Data Craze Weekly.     Przegląd Tygodnia Optymalizacja PostgreSQL Slajdy które są w linku, zostały stworzone w 2017 trafiłem na nie przypadkiem w poprzednim tygodniu.   Są tak solidne (i dalej aktualne) , że nie mogłem się nimi z Tobą nie podzielić. … Data Craze Weekly #5 Read More »

Simplify your system debugging by introducing event store linking

Hi, we're Arkency and it's our blog with meaty content.