Lista artykułów

twil.22.40

W tym tygodniu nauczyłem się, że… …nieprawidłowe ustawienie skalowania pod-ów w Kubernetesie może powodować nierównomierne opóźnienia w odczytywaniu wiadomości z poszczególnych partycji w Kafce.

Data Craze Weekly #7

Tę wiadomość możesz otrzymać bezpośrednio na swoją skrzynkę dzięki zapisowi na newsletter – Data Craze Weekly.     Przegląd Tygodnia Błędy Danych W Wielkim Świecie Często słyszymy o ciekawych produktach, sprytnych algorytmach i … wielkich zarobkach w dużych firmach technologicznych.  To co rzadziej do nas dociera to problemy z jakimi się borykają, a są one (podobnie … Data Craze Weekly #7 Read More »

An absolutely clean domain or just common sense

Nowadays, a concept like DDD is widely known and used by many programmers. Curious programmers read a lot about those practices in books written by Evans or Vernon or maybe have knowledge from conferences or blogs. As I saw many times, people are trying to be too much strict with these practices. Trying to make […] Article An absolutely clean domain or just common sense is from SarvenDev.

The final trick when moving from Rails CRUD to Event Sourcing

The final trick when moving from Rails CRUD to Event SourcingFrom CRUD to EventSourcing Did you ever wonder how to actually switch the model from the CRUD one to EventSourcing? There’s one thing you should consider. The initial event that has to be published for existing data. Also called the migration event.

Data Craze Weekly #6

Tę wiadomość możesz otrzymać bezpośrednio na swoją skrzynkę dzięki zapisowi na newsletter – Data Craze Weekly.     Przegląd Tygodnia Czym jest Modern Data Stack Ding, ding, ding! Buzzword detected. Modern Data Stack to chyba najbardziej popularna fraza w świecie danych w ostatnim czasie.    Do czego się tak na prawdę sprowadza?   W zasadzie do stworzenia … Data Craze Weekly #6 Read More »

Jak używać ADL i ADR w projekcie?

Architektura systemów IT często ulega zmianie. Wynika to z różnych przyczyn. Jednak najczęściej (w moim przypadku) zmiana była wynikiem próby nadążenia za zmieniającym się biznesem. Dla biznesu to nie jest wielki problem. Ot, tak dodaj tu buttona. Tam checkboxa a najlepiej to jak byś przyśpieszył generowanie raportów, bo teraz to jest bardzo czasochłonne i klienci się niecierpliwią.

Data Craze Weekly #5

Tę wiadomość możesz otrzymać bezpośrednio na swoją skrzynkę dzięki zapisowi na newsletter – Data Craze Weekly.     Przegląd Tygodnia Optymalizacja PostgreSQL Slajdy które są w linku, zostały stworzone w 2017 trafiłem na nie przypadkiem w poprzednim tygodniu.   Są tak solidne (i dalej aktualne) , że nie mogłem się nimi z Tobą nie podzielić. … Data Craze Weekly #5 Read More »

Simplify your system debugging by introducing event store linking

Hi, we're Arkency and it's our blog with meaty content.

Gdańsk Embedded Meetup powraca!

Wznawiamy spotkania Gdańskiego Meetupu Embedded. Pierwsze spotkanie po przerwie odbędzie się we wtorek 4 października o 18:00 w Sztuce Wyboru ul. Słowackiego 19, Gdańsk. Na wydarzenie można zapisać się na meetup.com. W trakcie spotkania odbędą się dwie prezentacje: 18.00 Szymon Jesionek – „Automotive Embedded Security” 19.20 Krzysztof Malicki, Michał Szymański – „Druga strona medalu, czyli […]

Środowisko pracy programisty na moim przykładzie

W tym artykule przedstawię przykładowe środowisko pracy programisty. Środowisko, które przedstawię jest środowiskiem w którym na co dzień pracuję. Artykuł ten będzie dla Ciebie szczególnie przydatny, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem. Nawet jeśli zbudowałeś/aś już swoje środowisko pracy, to i tak zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu. Być może znajdziesz dla siebie coś …

Chargeback i legenda czterech krzeseł

https://pixabay.com/pl/photos/pla%c5%bca-mewy-le%c5%bcaki-lata%c4%87-814679/ " data-image-caption="" data-medium-file="https://i0.wp.com/programistanaswoim.pl/wp-content/uploads/2022/09/chairs.jpg?fit=300%2C188&ssl=1" data-large-file="https://i0.wp.com/programistanaswoim.pl/wp-content/uploads/2022/09/chairs.jpg?fit=676%2C423&ssl=1" /> Poznaj historię mojego pierwszego wykorzystania procedury chargeback i dowiedz się dlaczego czasami warto zapłacić kartą.

SP#015 – Programowanie a matematyka » Czy matematyka jest potrzebna, żeby zostać programistą?

Cześć! Witaj w #15 odcinku podcastu SprawnyProgramista. Dzisiejszy temat to programowanie kontra matematyka. Pytanie o matematykę w kontekście nauki programowania jest jednym z częstszych, jakie od Was dostaję.  W dużej mierze związane jest ono z tym, iż boimy się tego, czego nie znamy. Dużo osób chce uczyć się programowania, ale boi się, że zwyczajnie sobie z nim nie poradzi. Z tego materiału dowiesz się: Czy matematyka jest potrzebna, żeby zostać programistą, a jeśli jest potrzebna, to na jakim poziomie? W jakich przypadkach programiści korzystają…

Data Craze Weekly #4

Tę wiadomość możesz otrzymać bezpośrednio na swoją skrzynkę dzięki zapisowi na newsletter – Data Craze Weekly.     Przegląd Tygodnia Mit Self-Service BI Niczym jednorożec sunący po tęczy wielokrotnie słyszałem jak self-service BI naprawi całą korporacyjną analitykę.   Self-service czyli oddanie analityki (możliwości tworzenia raportów / metryk etc.) w ręcę użytkowników jest świetną sprawą – co … Data Craze Weekly #4 Read More »

Przeglądaj pliki na dysku z poziomu Web z File System Access API

Spis treści Wprowadzenie File System Access API Krótkie wtrącenie o Origin Private File System Stworzenie prostej przeglądarki plików tekstowych Założenia Implementacja Działająca aplikacja na Github Pages Pełen kod aplikacji na Github Podsumowanie Wprowadzenie Ukazał się już na portalu post o File System Access API: I w momencie pisania tamtego artykułu wydawało się, że zostanie ono …

Bramkarz na urlopie

Byłem zmuszony podjąć decyzję o zakończeniu projektu Bramkarz, który rozpocząłem jakieś 2 miesiące temu. W tym wpisie pokrótce wyjaśnię dlaczego. Dziurawe za...