Java, PHP
Deprecated – Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się spotkać z oznaczeniem „deprecated” przeglądając kod Java? Wiesz, co ono oznacza? Wiesz jakie konsekwencje niesie za sobą korzystanie z przestarzałych elementów języka? Nie? – To zapraszam do lektury! 🙂 Z tego materiału dowiesz się: Co to jest i jak działa adnotacja @deprecated w Java Dlaczego nie powinniśmy korzystać z fragmentów kodu oznaczonych jako @deprecated Jak oznaczyć fragmenty kodu, których nie możemy jeszcze usunąć, ale jednocześnie nie chcemy, żeby były dalej wykorzystywane Deprecated Jako programiści, jesteśmy stale zmuszeni do dostosowywania się…
Jak tam Twoje postanowienia noworoczne? Od wielu już lat nie robię ŻADNYCH postanowień noworocznych. Nie oszukujmy się, ale one zwyczajnie nie działają… Jestem jednak dużym zwolennikiem planowania – i moje „postanowienia” zamieniłem na „plany” noworoczne (między innymi). Robię również plany z perspektywy innych horyzontów czasowych jak, chociażby miesiąc, tydzień, czy nawet dzień. Ale 🙂 nie można mówić o dobrym planie, jeżeli wcześniej nie zaopatrzymy się w wartościową informację zwrotną. Dlatego zawsze warto połączyć planowanie z podsumowaniem tego, co robimy – wtedy bardzo wyraźnie widać, na czym musimy się skupić.…
Cześć. Witam Cię w 19. odcinku podcastu Sprawny Programista. Dziś porozmawiamy o rekrutacji. Z tego materiału dowiesz się między innymi: Jak znaleźć i zatrudnić najlepsze osoby na rynku w przypadku małej firmy Jak wygląda taka rekrutacja – i co możemy zrobić, żeby jak najlepiej na niej wypaść Do tej pory głównie skupialiśmy się na dużych firmach i rekrutacjach w korporacjach na stanowisko programisty. Dziś natomiast pokażę Ci, jak od środka może wyglądać rekrutacja w małej firmie i co jest brane pod uwagę. Zrobimy to na przykładzie mojej aktualnej rekrutacji…
5 Poziomów Developera 5 Poziomów Developera – do której kategorii Ty się zaliczasz? Aspirujący Junior Developer Posiada podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu programowania i narzędzi developerskich. Ma za sobą pierwsze prywatne projekty. Nie posiada jednak doświadczenia komercyjnego. Jego głównym obowiązkiem jest pozyskiwanie wiedzy domenowej oraz programistycznej i praca nad drobnymi poprawkami błędów pod nadzorem bardziej doświadczonych developerów. Junior Developer (1-3 lat) Zdobytą wcześniej podstawową wiedzę z zakresu programowania i narzędzi developerskich, poparł już pierwszą praktyką, którą wykorzystuje i poszerza, podczas zdobywania doświadczenia komercyjnego. W…
Chcesz zostać programistą? Szukasz pracy jako młodszy programista / Junior Developer? Jesteś w dobrym miejscu! Przed sobą masz zbiór najlepszych darmowych materiałów pomocnych podczas nauki programowania oraz podjęcia pierwszej pracy jako programista. Dzięki nim otrzymasz odpowiedź na poniższe pytania: Kim jest oraz co robi programista? Czy każdy może zostać programistą i czy warto to robić? Co trzeba umieć i zrobić, żeby zostać programistą? Jak przygotować CV nawet nie mając doświadczenia komercyjnego? Jak będzie wyglądała Twoja pierwsza praca? Powodzenia w nauce i zapraszam do lektury! Programista Programista to osoba, która…
Cześć! Dziś opowiem Wam o ostatnim problemie, jaki rozwiązywaliśmy na grupie kursantów KierunekJava. Całość skończyła się pozytywnie, ale nie obeszło się bez odrobiny dramatyzmu 🙂 Gdy korzystamy z najpopularniejszych rozwiązań na rynku, to często oczekujemy (i wręcz zakładamy), że one zwyczajnie będą działały – niestety nie zawsze tak jest… Zapraszam do lektury oraz wniosków, które z powodzeniem można zastosować w podobnych sytuacjach. Problematyczna podmiana bazy danych Jeden z popularniejszych frameworków Java – JPA/Hibernate wprowadza nam dodatkową warstwę abstrakcji w dostępie do danych, co zgodnie z…
Czy wiesz, jak oznaczać wersje swojego oprogramowania? Z pewnością słyszałeś o wersjonowaniu semantycznym, ale czy naprawdę wiesz, co oznacza i dlaczego jest tak ważne? W tym artykule omówimy, czym jest wersjonowanie semantyczne (ang. semantic versioning), dlaczego jest tak przydatne i jak możesz je wykorzystać w swoim oprogramowaniu. Po jego przeczytaniu z pewnością zaczniesz oznaczać wersje swojego oprogramowania w ten sposób! 🙂 Semanting Versioning (pl. Wersjonowanie semantyczne) Wersjonowanie semantyczne jest powszechnym sposobem zarządzania wersjami oprogramowania i oznacza oznaczanie wersji za pomocą numerów w postaci MAJOR.MINOR.PATCH.…
10 pomysłów jak zmienić branżę IT na 100 razy lepszą! Większe wsparcie i promocja edukacji informatycznej na wczesnym etapie – już w szkołach i na uczelniach. Co powinno przełożyć się w dłuższym okresie na większą liczbę specjalistów. Zwiększenie udziału kobiet w branży IT, aby zapewnić różnorodność perspektyw i podejść do rozwiązywania problemów. Zbyt duża ilość męskiego pierwiastka na m2 biura to nie zawsze dobry pomysł…😬 Większe wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, takich jak sztuczna inteligencja i big data – w celu optymalizacji procesów i usprawnienia pracy. Poprawa…
Ile zarabia programista? Zarobki programistów! Cześć! Witam Cię w 18. odcinku podcastu Sprawny Programista. Ile tak naprawdę zarabia programista? Podobno gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach. Osobiście nie do końca zgadzam się z takim podejściem – albo zwyczajnie nie jestem prawdziwym gentlemanem…🙃 Dlatego też dzisiejszy odcinek będzie poświęcony głównie pieniądzom – i wszystkim, co z tym związane. Zarobki w IT to jeden z powodów, dla którego wiele osób myśli o zmianie branży i chce zostać programistami. Wiąże się z nimi też wiele szumu informacyjnego i mitów – dlatego zdecydowałem się uporządkować…
Cześć! Witaj w kolejnym odcinku podcastu Sprawny Programista! Dzisiejszy temat to 29 wniosków po nagraniu 458 lekcji kursu dla programistów. Z tego materiału dowiesz się: Jak powinien wyglądać naprawdę dobry kurs programowania. Jak pracować, żeby pogodzić pracę na kontrakcie, własną firmę oraz życie prywatne i rodzinne? Czego nauczyłem się po przygotowaniu blisko pięciuset materiałów. Stosunkowo niedawno, bo kilka dni temu skończyłem pracę nad swoim trzecim kursem programowania. Osobiście nie do końca lubię określenie „kurs” w kontekście moich materiałów, dlatego że kursy kojarzą się z…
Cześć! Witaj w #15 odcinku podcastu SprawnyProgramista. Dzisiejszy temat to programowanie kontra matematyka. Pytanie o matematykę w kontekście nauki programowania jest jednym z częstszych, jakie od Was dostaję. W dużej mierze związane jest ono z tym, iż boimy się tego, czego nie znamy. Dużo osób chce uczyć się programowania, ale boi się, że zwyczajnie sobie z nim nie poradzi. Z tego materiału dowiesz się: Czy matematyka jest potrzebna, żeby zostać programistą, a jeśli jest potrzebna, to na jakim poziomie? W jakich przypadkach programiści korzystają…
Cześć. Pracuję nad materiałem na temat code-review. Szukam osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat i poddać swój kod takiej darmowej weryfikacji. Główne założenia Przegląd jest darmowy Preferuję kod napisany w Javie Ocena kodu zostanie zrobiona publicznie (jeżeli chcesz bez ujawniania autora) Co możesz zyskać? Darmowy przegląd kodu Nauka i nowe znajomości Co jest do zrobienia? Umieść swój kod na Github w publicznym repozytorium Przygotuj pull request ze zmianą, którą chcesz pokazać Skontaktuj się ze mną i podeślij link do…
Czy wiesz, dlaczego zawodowi programiści z kilkuletnim doświadczeniem popełniają tak mało błędów i są w stanie wypuszczać nowe wersje swojej aplikacji, nawet kilka razy dziennie i jednocześnie niczego w niej nie popsuć? Magia? – No raczej niekoniecznie…😉 W dużej mierze jest to związane oczywiście z ich doświadczeniem i obyciem, jakie zdobyli przez te lata – jednak to nie wszystko. Bez wątpienia ważny jest również sam proces testowania, któremu poddawana jest aplikacja. Bez odpowiednich testów możemy jedynie mieć nadzieję i mocno trzymać kciuki, żeby nasz…
Przygotowanie lokalnego środowiska programistycznego do pracy z Javą (cykl życia aplikacji, pierwsza aplikacja hello world) KierunekJava.pl Naucz się programować w Javie i zdobądź pracę jako programista! Seria darmowych webinarów w ramach promocji StormIT.pl Dodatkowe materiały do pobrania na KierunekJava.pl Przygotowanie lokalnego środowiska programistycznego do pracy z Javą Co to jest Java, JDK i JRE? Instalacja Java Pierwsza aplikacja w stylu hello world Cykl życia aplikacji Java Co to jest Java, JDK i JRE? Java z punktu widzenia użytkownika Przykładowe komendy java -version java…
Cześć! W najbliższych dniach będzie sporo się działo w związku ze startem e-booka Rozmowa Kwalifikacyjna Programisty. Przygotowałem ten wpis, żeby nikomu nie uciekły najważniejsze aktywności. 🙂 Pozdrawiam i miłego czytania, słuchania i oglądania. Tomek. Oferta na wszystkie produkty StormITpl Przy każdym produkcie znajdziesz link do pełnej agendy oraz bezpośredni link do sklepu. W razie pytań lub wątpliwości: oczywiście jestem tutaj dla Ciebie! Po prostu napisz na kontakt. Java Od Podstaw JOP to mój najnowszy program, który cały czas jeszcze powstaje. Pierwsze lekcje ukażą się jeszcze…