Java, PHP
Liczby pierwsze – zdecydowanie jedne z bardziej owianych sławą liczb. Ich „magiczną” 🧙 mocą jest umiejętność dzielenia się jedynie przez 1 lub przez siebie. No i co w tym magicznego? – Zapytasz 🤔. Są osoby, które potrafią wymieniać po kolei liczby pierwsze aż do np. kilkuset. Może i Ty to zrobisz, po tym artykule. Co jednak z naprawdę dużymi liczbami – Czy tak łatwo określić, czy dana liczba jest liczbą pierwszą? I tu zaczynają się trudności i trochę też ta magia liczb pierwszych 🙂…
Palindrom – Jako dziecko👧 lubiłam szukać słów, które czytane 📖 od prawej do lewej brzmią tak samo, jak czytane od lewej do prawej. Ile radości dawał fakt znalezienia takich „magicznych” wyrazów takich jak Anna, zakaz czy potop. Palindrom to jednak nie tylko dobra dziecięca zabawa, ale przydatne „zjawisko” wykorzystywane między innymi w programowaniu. W tym artykule omówię, czym są palindromy, jak je rozpoznawać i jakie znaczenie mają w programowaniu. Java – Palindrom – wprowadzenie Z tego materiału dowiesz się: Czym jest palindrom? Jakie zastosowanie…
Sortowanie przez wstawianie – Czy zdarzyło Ci się grać w karty🃏🃏 np. klasyczną wojnę karcianą⚔️? Ja taką grę, po rozdaniu kart zaczynam od układania ich, idąc po kolei, wrzucając najniższe na odpowiednie miejsce. Jeśli również i Ty tak robisz, to muszę Cię poinformować, że pierwsze kroki 👣 w sortowaniu przez wstawianie masz już za sobą :). Sortowanie przez wstawianie jest jednym z najprostszych algorytmów — dlatego warto go poznać na początku swojej przygody z algorytmami 🙂 Java – Sortowanie przez wstawianie – wprowadzenie Z…
Konwerter jednostek – czy pamiętasz, te lekcje fizyki gdzie nauczyciel 👩🏼🏫, w kółko i w kółko kazał Ci konwertować różne jednostki w inne? Dla mnie to była zmora… Jednak zmora czy nie, tak naprawdę nadal w codziennym życiu musimy regularnie przekształcać jedne jednostki w drugie czy to w kuchni ⏲️🍰🍲, czy w sklepie budowlanym 🛠️. Dlatego warto ułatwić sobie życie, a jednocześnie urozmaicić portfolio programisty i stworzyć konwerter jednostek, który trochę odciąży i tak już dość zapracowaną głowę 🙂 W dzisiejszym wpisie skupimy się…
Sortowanie bąbelkowe (ang. Bubble Sort) – „4,23,2,11,12,3,54” – ile zajmie Ci uporządkowanie tych kilku liczb? A co gdyby było ich sto albo tysiąc? Już na samą myśl układania tego „ręcznie” kręci mi się w głowie 🤯 Po co się jednak przemęczać skoro istnieją już „gotowe” rozwiązania sortowania? Jednym z najprostszych i najbardziej znanych algorytmów sortowania jest Bubble Sort, czyli sortowanie bąbelkowe. Dlatego warto bliżej się mu przyjrzeć 🧐 Sortowanie Sortowanie to po prostu uporządkowanie zbioru danych względem pewnych cech charakterystycznych elementów w zbiorze. Istnieją różne algorytmy sortowania, które w zależności…
Mój idealny nauczyciel programowania Mojego idealnego nauczyciela programowania poznałem na pierwszym roku studiów. Nigdy mnie nie oszukał. Nigdy się nie niecierpliwił. Nigdy na mnie nie podniósł głosu. Zawsze był dla mnie dostępny. Zawsze miał dla mnie nowe zadanie. Zawsze ze spokojem pokazywał, gdzie mam błąd. Miał tylko jeden mały problem… Tak. Nie był to człowiek. Był to program komputerowy. Zawdzięczam mu jednak bardzo dużo. To dzięki jego „cierpliwości” nauczyłem się podstaw programowania. Jedną z cenniejszych lekcji, jakie wyniosłem z tego okresu – była nauka programowania przez…
ROT13 – to jeden z najprostszych i jednocześnie najstarszych szyfrów używanych do szyfrowania tekstu. Obecnie nie powinien być już wykorzystywany jako podstawa zapewnienia bezpieczeństwa, świetnie jednak nadaje się do nauki podstaw programowania oraz kryptografii. ROT13 ROT13 polega na przesunięciu każdej litery alfabetu o stałą liczbę pozycji – 13. ROT13 jest jedną z najprostszych technik szyfrowania. Jest to rodzaj szyfru podstawieniowego, w którym każda litera tekstu jawnego (niezaszyfrowanego) zastępowana jest inną, oddaloną od niej o stałą liczbę pozycji w alfabecie literą (szyfr monoalfabetyczny). Zobaczmy to na przykładzie.…
Szyfr Cezara – to jeden z najprostszych i jednocześnie najstarszych szyfrów używanych do szyfrowania tekstu. Wykorzystywany był jeszcze zanim ktokolwiek słyszał o programowaniu 🙂 Szyfr Cezara Szyfr Cezara polega na przesunięciu każdej litery alfabetu o stałą liczbę pozycji w prawo lub w lewo. Szyfr Cezara jest jedną z najprostszych technik szyfrowania. Jest to rodzaj szyfru podstawieniowego, w którym każda litera tekstu jawnego (niezaszyfrowanego) zastępowana jest inną, oddaloną od niej o stałą liczbę pozycji w alfabecie literą (szyfr monoalfabetyczny). W podstawowej wersji tego algorytmu –…
Witaj w 23. odcinku podcastu SprawnyProgramista – jego tematem będą negocjacje! 🙂 Pierwsze rozmowy rekrutacyjne na stanowisko programisty już za Tobą. Dostałeś kilka telefonów i maili z informacją, że firma nie zaprosi Cię do następnego etapu. Ale nie poddajesz się i próbujesz dalej! W końcu po zadaniu i rozmowie rekrutacyjnej stajesz przed trudnym wyzwaniem — musisz odpowiedzieć na pytanie: ile właściwie chcesz zarabiać? Nieśmiało podajesz kwotę, a firma zgadza się na nią. Brawo! Zaczynasz pracę i po kilku miesiącach to pytanie wraca. Na początku kariery…
Deprecated – Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się spotkać z oznaczeniem „deprecated” przeglądając kod Java? Wiesz, co ono oznacza? Wiesz jakie konsekwencje niesie za sobą korzystanie z przestarzałych elementów języka? Nie? – To zapraszam do lektury! 🙂 Z tego materiału dowiesz się: Co to jest i jak działa adnotacja @deprecated w Java Dlaczego nie powinniśmy korzystać z fragmentów kodu oznaczonych jako @deprecated Jak oznaczyć fragmenty kodu, których nie możemy jeszcze usunąć, ale jednocześnie nie chcemy, żeby były dalej wykorzystywane Deprecated Jako programiści, jesteśmy stale zmuszeni do dostosowywania się…
Jak tam Twoje postanowienia noworoczne? Od wielu już lat nie robię ŻADNYCH postanowień noworocznych. Nie oszukujmy się, ale one zwyczajnie nie działają… Jestem jednak dużym zwolennikiem planowania – i moje „postanowienia” zamieniłem na „plany” noworoczne (między innymi). Robię również plany z perspektywy innych horyzontów czasowych jak, chociażby miesiąc, tydzień, czy nawet dzień. Ale 🙂 nie można mówić o dobrym planie, jeżeli wcześniej nie zaopatrzymy się w wartościową informację zwrotną. Dlatego zawsze warto połączyć planowanie z podsumowaniem tego, co robimy – wtedy bardzo wyraźnie widać, na czym musimy się skupić.…
Cześć. Witam Cię w 19. odcinku podcastu Sprawny Programista. Dziś porozmawiamy o rekrutacji. Z tego materiału dowiesz się między innymi: Jak znaleźć i zatrudnić najlepsze osoby na rynku w przypadku małej firmy Jak wygląda taka rekrutacja – i co możemy zrobić, żeby jak najlepiej na niej wypaść Do tej pory głównie skupialiśmy się na dużych firmach i rekrutacjach w korporacjach na stanowisko programisty. Dziś natomiast pokażę Ci, jak od środka może wyglądać rekrutacja w małej firmie i co jest brane pod uwagę. Zrobimy to na przykładzie mojej aktualnej rekrutacji…
5 Poziomów Developera 5 Poziomów Developera – do której kategorii Ty się zaliczasz? Aspirujący Junior Developer Posiada podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu programowania i narzędzi developerskich. Ma za sobą pierwsze prywatne projekty. Nie posiada jednak doświadczenia komercyjnego. Jego głównym obowiązkiem jest pozyskiwanie wiedzy domenowej oraz programistycznej i praca nad drobnymi poprawkami błędów pod nadzorem bardziej doświadczonych developerów. Junior Developer (1-3 lat) Zdobytą wcześniej podstawową wiedzę z zakresu programowania i narzędzi developerskich, poparł już pierwszą praktyką, którą wykorzystuje i poszerza, podczas zdobywania doświadczenia komercyjnego. W…
Chcesz zostać programistą? Szukasz pracy jako młodszy programista / Junior Developer? Jesteś w dobrym miejscu! Przed sobą masz zbiór najlepszych darmowych materiałów pomocnych podczas nauki programowania oraz podjęcia pierwszej pracy jako programista. Dzięki nim otrzymasz odpowiedź na poniższe pytania: Kim jest oraz co robi programista? Czy każdy może zostać programistą i czy warto to robić? Co trzeba umieć i zrobić, żeby zostać programistą? Jak przygotować CV nawet nie mając doświadczenia komercyjnego? Jak będzie wyglądała Twoja pierwsza praca? Powodzenia w nauce i zapraszam do lektury! Programista Programista to osoba, która…
Cześć! Dziś opowiem Wam o ostatnim problemie, jaki rozwiązywaliśmy na grupie kursantów KierunekJava. Całość skończyła się pozytywnie, ale nie obeszło się bez odrobiny dramatyzmu 🙂 Gdy korzystamy z najpopularniejszych rozwiązań na rynku, to często oczekujemy (i wręcz zakładamy), że one zwyczajnie będą działały – niestety nie zawsze tak jest… Zapraszam do lektury oraz wniosków, które z powodzeniem można zastosować w podobnych sytuacjach. Problematyczna podmiana bazy danych Jeden z popularniejszych frameworków Java – JPA/Hibernate wprowadza nam dodatkową warstwę abstrakcji w dostępie do danych, co zgodnie z…