Java, Spring, React
Właśnie wystartowała pierwsza edycja mojego kursu Spring „Spring Framework – kompletna aplikacja”. [ STRONA KURSU ] Jest to kurs Spring podczas którego razem stworzymy aplikację z użyciem frameworku Spring. Zaczynamy od poziomu zero, wiec od samych podstaw tego frameworku, a potem krok po kroku tworzymy i powiększamy projekt, który finalnie zdeployujemy na zewnętrznym hostingu. Aplikacja …
W tym wpisie przyjrzymy się trzem sposobom na tworzenie mocków z użyciem frameworka Mockito, a mianowicie .mock() i @Mock. Mockito.mock() Metoda Mockito.mock() tworzy obiekt typu mock na podstawie klasy albo interfejsu, jaki podamy w argumencie. Następnie możemy ustawić kiedy, jakie wartości ma ów obiekt zwracać, albo weryfikować, jakie metody zostały wykonane. W ten sposób możemy …
Cześć i czołem. Wiem, że dawno żadnego technicznego mięska na blogu nie było, ale trwają różne prace na backendzie “clockwokjavy”, które pochłaniają mój czas. Na szczęście z każdym dniem jest już ich mniej niż więcej. Jednym z efektów takich prac są nowe warsztaty programistyczne. Tym razem są poświęcone narzędziu Apache Maven. Wedle najnowszych statystyk 79% …
Druga edycja kursu “Kompletna aplikacja w języku Java – od zera do installera” właśnie wystartował! Zapisywać się można na https://java.clockworkjava.pl. Dzięki niej krok po kroku stworzysz pełnoprawną aplikację w języku Java, gotową do użycia przez klienta. Kurs przeprowadza przez proces tworzenia aplikacji desktopowej (JavaFX) od samego zera. Zaczynamy od instalacji podstawowych narzędzi, a kończymy z aplikacją …
Rozpoczynamy przygodę z nowym cyklem – Fundamenty Spring Framework opartym na podstawie kursu o tym samym tytule. Jest on naturalną, popularną kontynuacją nauki po poznaniu podstaw Javy. W kolejnych artykułach z serii wspomnę o rzeczach, które są niezbędne w codziennej pracy. Czas na nasze pierwsze Hello! Jak zacząć ze Springiem? Zaczynamy od odwiedzenia strony https://spring.io/projects. …
Inicjatywa “Droga do Java Junior Developera” toczy się dalej, pojawiły się kolejne nagrania. Spotkanie #3 Nadpisywanie metod Czy ilość linii kodu ma znaczenie? wypalenie i potrzeba przerw w nauce, pracy tryby pracy mózgu i potrzeba powtórek Pętle – code review zadań Static – code review zadań Spotkanie #4 Pair programming / debugging na żywo. Spotkanie …
Jakiś czas temu poproszono mnie o pomoc przy kawałku bardzo prostego kodu, bardzo prostego oczywiście z mojej obecnej perspektywy. Była tam jedna funkcja, która idealnie wpadła w cykl “studium przypadku”. Kod wyglądał mniej więcej tak: Oczywiście kod nie działał, jak powinien. Jednak kompilator nie zgłaszał żadnych błędów, bo od strony językowej wszystko gra. Natomiast błędów …
W dzisiejszym artykule mam dla was kilka informacji o inicjatywie pod nazwą “Droga do Java Junior Developera”. Jakiś czas temu odezwał się do mnie Marcin Pypeć z pewną interesującą inicjatywą. Cóż to za inicjatywa? Marcin chce zostać programistą i przy nauce kierował się moim pragmatycznym planem nauki. Wyszedł on do mnie z propozycją, bym pomógł …
Ostatnio znajomy podrzucił mi przykładowe pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej dotyczące JPA/Hibernate i stwierdziłem, że jest to ciekawy przykład na przedstawienie działanie Persistence Context. Pytanie W bazie mamy informacje o kilku obiektach pobieramy jeden obiekt (encję) o id 3 zmieniamy pole w tym obiekcie (set) pobieramy WSZYSTKIE obiekty z bazy, dla danej Encji za pomocą .createQuery …
Czasy zamierzchłe Przed ósmym wydaniem Javy do obsługi dat używano dwóch klas – Date oraz Calendar. Praca z nimi nie należała do najprzyjemniejszych. Na co dzień irytowała niespójność API (np. dni numerowane od zera, a miesiące od jedynki), a przy szczególnych okazjach brak zabezpieczeń, gdy kilka wątków pracowało na tym samym obiekcie. Efekt był taki, …
Ten wpis sponsoruje literka P. P jak Protokół HTTP, który oferuje, między innymi, trzy metody używane przy tworzeniu przyzwoitego API typu REST: POST, PUT i PATCH . Przyjrzyjmy się ich funkcją różnicom między nimi. Gdy implementujemy operacje z rodziny CRUD to pojawia się tam zazwyczaj POST i PUT. Pierwszy jako Create, a drugi jako Update. …
Relacja One-to-many to powiązanie jednego wpisu w bazie danych do kilku innych, znajdujących się w innej tabeli. Przyjrzyjmy się temu na prostym przykładzie aplikacji rezerwującej pokoje dla kilku gości. Zdarza się, że rezerwacja pokoju jest na więcej niż jednego gościa. W klasie Reservation przygotujmy się na taką ewentualność zmieniając jednego gościa na całą listę gości. …
Na mojej platformie pojawiły się pierwsze warsztaty programistyczne, dotyczą one integracji Springa z ReactJS. Czym są warsztaty programistyczne? Są to krótkie kursy (ten trwa dwie godziny z niewielkim hakiem) koncentrujące się na jednym, konkretnym zagadnieniu. W tym wypadku jest to zestawienie komunikacji pomiędzy częścią serwerową w Javie, a front-endem w JavaScript i oprogramowanie operacji z …
Wyrażenia lambda i interfejsy funkcyjne zostały wprowadzone wraz z Javą 8. Ich celem było, by kod był krótszy i bardziej czytelny. Od Javy z numerem 8 minęło już kilka dobrych lat, a lambdy faktycznie zostały dobrze przyjęte i pracuję się z nimi na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że dla osób, które albo …
Kolejnym w naszej kolejce do zapoznania się jest Delete, czyli kasowanie danych w bazie danych, które zamyka nam wszystkie operacje z CRUD. Usunięcie danych z bazy danych Kasowanie jest już ostatnią rzeczą, która brakuje nam do podstawowych funkcjonalności programu. Zaczynamy od uruchomienia tej metody w głównej klasie App. Tworzymy także metodę w GuestRepository. Skoro ma …
Java, Spring, React
W zawodzie od lat siedmiu, na początku przygody backendowiec, a od niemal dwóch już jako full stack z naciskiem na front. Od lat już niemal dwóch z całkiem przyzwoitym skutkiem uczę, czy to tradycyjnie twarzą twarz, czy zgłębiam jak dobrze to robić z użyciem tych całych internetów.