Jak dobrze wypaść podczas daily? Sprawozdanie bez bólu.

Dla wielu programistów daily standup są tym przerażającym momentem dnia, w którym muszą złożyć sprawozdanie ze swoich postępów. Wydają się one spotkaniami zaaranżowanymi specjalnie by kontrolować pracę członków zespołu. Tak jednak nie jest! Przynajmniej w większości przypadków… 😉

A tak na poważnie – za organizacją daily nie są ukryte żadne złe intencje. Celem tych spotkań jest synchronizacja działań wszystkich członków zespołu, tak aby praca była jak najbardziej efektywna, ale także ale także identyfikacja problemów i blokad, które uniemożliwiają dostarczenie danej części oprogramowania. Warto zatem odpowiednio do nich podejść, a także wcześniej się do nich przygotować.

Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać, że praca zespołowa jest najważniejsza. To w końcu wspólny wysiłek sprawia, że realizujemy cele sprintów. Pamiętając o tej zasadzie, będziemy chętniej udzielali pomocy osobom, które utknęły przy swoich zadaniach lub też… sami otrzymamy pomocną dłoń, gdy będziemy jej potrzebowali!

3 ważne pytania i przygotowania do daily

3 ważne pytania i przygotowania do daily

Jak przygotować się do daily? Na pewno warto zadać sobie trzy proste pytania: 1. Co udało mi się zrealizować od czasu ostatniego spotkania? 2. Nad czym będę dzisiaj pracować? 3. Czy jest coś, co blokuje moją pracę? Tylko tyle… i aż tyle!

Odpowiedzi na te pytania warto sobie zapisać w notatniku. W trakcie spotkania może to pomóc sformułować swoje myśli. Spokojnie, nie musisz pisać wypracowań. Po prostu wynotuj sobie najważniejsze punkty i je przeczytaj, nawet na głos. Dzięki temu, gdy przyjdzie Twoja kolej, jasno wyrazisz swoje myśli.

Co zrobić jeśli przeraża Cię myśl o raportowaniu swojej pracy przed całym teamem? Cóż, przed samym spotkaniem warto wziąć głęboki oddech i spróbować się rozluźnić. Stres przed daily jest Twoim największym wrogiem. Jak z nim walczyć?

Spróbuj small-talku! Zjaw się na daily parę minut przed rozpoczęciem i po prostu pogadaj z koleżankami i kolegami z teamu. Zadaj jakieś niezobowiązujące pytanie o samopoczucie, pogodę lub też opowiedz im coś interesującego lub zabawnego, na co natknąłeś się ostatnio. Small talk rozładowuje napięcie i rozluźnia ludzi. Niezobowiązująca rozmowa naprawdę może zdziałać cuda. Warto spróbować!

Warto również pamiętać, aby unikać stwierdzeń typu “będę robił to co wczoraj”, “wczoraj naprawiałem bugi”, “nie pamiętam co wczoraj robiłem”, “u mnie nic nowego”. Nie wyrażaj się również negatywnie na temat celowości spotkań, nawet jeśli nie masz o nich najlepszego zdania. Taka postawa nie pomaga budować wizerunku profesjonalisty, a także może negatywnie wpływać na innych.

Wczoraj był dobry dzień…

Wczoraj był dobry dzień...

Jest duża szansa, że właśnie tak było, ale… umówmy się – nie każdy wczorajszy dzień był udany. Czasem efekty Twojej pracy wyglądają beznadziejnie. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim, złapać trochę dystansu i uświadomić sobie, że każdy programista był w takiej sytuacji, zatem nikt nie będzie Cię oceniał. Po prostu opisz, na czym się wczoraj skupiłeś. Na początku przedstaw te elementy, które poszły zgodnie z planem, a następnie gładko przejdź do części, która nie poszła po Twojej myśli. Nigdy nie ukrywaj przed teamem problemów, które napotkałeś. Pamiętaj, że zespół jest tak samo dla Ciebie, jak Ty dla nich. Czasami jedna mała wskazówka koleżanki lub kolegi z projektu może rozwiązać Twój problem!
Co ważne, jeśli na przykład odnosisz się do konkretnych tasków z JIRY, używaj tytułów lub słów kluczy zamiast ID. To sprawi, że Twoje opisy będą bardziej czytelne i po prostu przejrzyste.

… a dziś będzie świetny dzień!

Po zreferowaniu swoich postępów przychodzi czas na przedstawienie planów na kolejny dzień. Jeśli nadal pracujesz nad taskami z poprzednich dni, to po prostu postaraj się ocenić kiedy je zrealizujesz, a następnie powiedz co zamierzasz robić dalej. Staraj się uważnie słuchać tego, co mówią członkowie zespołu, ponieważ zawsze istnieje ewentualność, że ktoś będzie Cię blokował. Jeśli na przykład jesteś front-end developerem, ostatnie szlify przy endpointach API mogą zostać opóźnione. Zawsze lepiej znać takie informacje, aby lepiej zaplanować swój dzień.

Czy coś Cię blokuje?

Czy coś Cię blokuje?

A propos opóźnień… Wcześniej wspomniałem, że powinieneś mówić otwarcie na temat wszystkich problemów, które napotkałeś w projekcie, a także mieć na uwadze szczególny rodzaj problemu, czyli blockery.

Blockery to coś co wstrzymuje Twoje postępy w pracach. Może przykładowo brakować designów dla funkcjonalności, którą implementujesz, endpoint może działać w inny sposób, niż jest to opisane w dokumentacji lub jakikolwiek niespodziewany problem, którego źródłem nie jest twój kod.

Czemu zwracanie uwagi na blockery jest tak ważne? Bo szkoda marnować czas. Zawsze możesz zająć się mniejszymi zadaniami albo rozpocząć pracę nad czymś innym i po prostu oznaczyć blocker w tasku.

Jest jednak jeden szczególny rodzaj blockera. To sytuacja, w której nie wiesz, jak pójść dalej z pracami, coś kompletnie blokuje Twoje postępy. Twoja aplikacja stoi w miejscu albo kompilator mówi do Ciebie językiem pozaziemskich istot. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie panikować, tylko spokojnie przedstawić swój problem teamowi. W interesie zespołu jest pomóc rozwiązać Twoje problemy. Bądź zatem pewny siebie i potraktuj ten blocker jako niezbędny do wykonania krok, a nie jako słabość.

Warto jednak pamiętać, aby podczas przedstawiania swoich trudności nie zagłębiać się zbytnio w szczegóły (chyba że zostaniesz o to poproszony). Daily z założenia powinny być krótkie, zatem postaraj się przedstawić problem, a najlepiej zaadresować prośbę o pomoc do konkretnej osoby, która może Ci pomóc. Możesz umówić z nią osobne spotkanie po callu całego teamu.
Czasami blockery są zależne od czynników zewnętrznych: systemów, usług albo ludzi spoza Twojego teamu. To jednak nie zmienia faktu, że powinieneś mówić o tych blockerach podczas daily, bowiem to może zaowocować interwencją PO, SM albo lidera projektu, który przekaże ważną informację odpowiedniej osobie i popchnie prace do przodu.

Wnioski

Jestem przekonany, że jeśli wcielisz w życie niektóre z moich porad, daily będą dla Ciebie codziennym spacerkiem. Bazując na swoich doświadczeniach, stworzyłem listę, która może być pomocna w przygotowaniach i podczas daily. Zachęcam do kopiowania i korzystania z niej, a także przesyłania każdemu, kto może potrzebować małej pomocy z tematem daily.

  • Zawsze bądź szczery i otwarty.
  • Mów o konkretach, odnoś się do konkretnych tytułów tasków i słów-kluczy.
  • Nie generalizuj i unikaj mówienia ogólnikami.
  • Na koniec dnia sporządzaj listę zadań, które wykonałeś.
  • Mów otwarcie o swoich trudnościach w projekcie.
  • Informuj zespół o blockerach, z którymi się zmagasz.
  • Zgłaszaj się jeśli możesz komuś pomóc w rozwiązaniu problemu.
  • Staraj się mówić zwięźle i konkretnie, nie wchodź w niepotrzebne szczegóły.
  • Jeśli musisz omówić szczegółowe kwestie – rób to na indywidualnych callach.
Programista z powołania, nie boi się wyzwań i podejmowania się zadań spoza strefy komfortu. Nigdy nie odmawia pizzy oraz wspólnego debugowania. Prywatnie wielki wielbiciel zwierzaków (na spotkaniach często pojawia się z kotem :D).
PODZIEL SIĘ