Menu Zamknij

Czy da się zakup gamepada od XBOXa wrzucić w koszty firmy?

Chyba każdy programista pracujący w trybie B2B posiadając własną działalność gospodarczą zastanawia się, co jeszcze ze sprzętu komputerowego da się wrzucić w koszty firmy. O ile komputer czy monitor, klawiatura, myszka czy słuchawki nie budzą żadnych wątpliwości, o tyle wrzucenie w koszty XBOXa, Plejki czy telewizora już może być kontrowersyjne – głównie dla kontroli skarbowej 🙂

Tak naprawdę nie chcę się tu zagłębiać za bardzo w sprawy księgowe, generalnie reguła jest taka, że coś co kupujemy i wrzucamy w koszty musi w jakiś sposób być powiązane z tym co w ramach działalności robimy i co potencjalnie służy generowaniu lub zabezpieczeniu dochodu.

Czy zatem wspomniany w tytule tego posta zakup gamepada od XBOXa można jakoś podciągnąć pod programowanie – zwłaszcza w kontekście stron www? Okazuje się że tak!

HTML API na ratunek!

Intensywny rozwój HTMLa w ostatnich latach zaowocował powstaniem Web API do współpracy przeglądarki internetowej z całą masą urządzeń. Jeśli chcesz zobaczyć całą listę, skorzystaj z tego linka:

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/API

W naszym przypadku szczególnie interesujący jest Gamepad API. Okazuje się, że bez większego problemu możemy z poziomu przeglądarki skomunikować się z podłączonymi do komputera kontrolerami. Mamy dostęp zarówno do przycisków dających odczyt 0/1, jak i do triggerów oraz gałek analogowych – dają one odczyty wartości w określonych zakresach zależnych od stopnia ich wciśnięcia lub wychylenia. W przypadku przeglądarki Chrome i padów XBOX (360 i One) oraz PS4 możemy tez sterować wibracją kontrolera.

Kompatybilność

Jeśli chodzi o obsługę Gamepad API w różnych przeglądarkach, to nie jest źle – Chrome, Edge i Firefox na komputerach w większości przypadków dają radę. Aktualną tabelkę z rozpiską wsparcia dla poszczególnych funkcjonalności można znaleźć tutaj:

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/API/Gamepad_API#Browser_compatibility

Zastosowanie i implementacja

Do czego wykorzystać obsługę pada w przeglądarce? Jako najbardziej oczywiste nasuwają się 2 zastosowania: gry w HTML oraz alternatywny sposób nawigacji. Implementacja w JS została ciekawie opisana w tych 2 artykułach:

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/API/Gamepad_API/Using_the_Gamepad_API
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Games/Techniques/Controls_Gamepad_API

Znalazłem też bardzo fajną stronę, gdzie można na żywo przetestować pady podłączone do komputera – fajnie wyglądają odczyty z przycisków w czasie rzeczywistym 🙂 Ja testowałem pad od XBOX 360 i XBOX One i zadziałały od ręki, razem z wibracją.

https://html5gamepad.com

Podsumowanie

HTML API to zdecydowanie coś, czym warto się interesować i co warto śledzić. Kolejne wydania przeglądarek wspierają coraz więcej funkcjonalności, a nam dają możliwość realizowania coraz bardziej zaawansowanych projektów. Dziś – w dobie szeroko rozumianego IOT i internetu dostępnego nawet w lodówce – w zasadzie tylko nasza wyobraźnia i pomysłowość stają się ograniczeniem.

Myślę, że idąc takim tokiem rozumowania i podpierając się jakimiś ciekawymi realizacjami – można spokojnie wybronić zakup na firmę nie tylko gamepada, ale całej masy najróżniejszych urządzeń – o ile tylko mamy ochotę na trochę eksperymentów z technologią – do czego wszystkich zachęcam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *