fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
< 1 minut

Słowo na niedzielę, o Kodzie Reużywalnym


07.11.2010

Czyż napisanie Kodu Ogólnego Przeznaczenia, Który Służyć Będzie Przez Wieki nie jest marzeniem każdego dewelopera na jakimś etapie jego rozwoju? Swego czasu bawiłem się w pisanie bibliotek mających w założeniu robić za podstawę wszystkich przyszłych projektów, niesamowicie ułatwić życie i czynność tworzenia softu zmienić w “dołącz referencje, skompiluj i zainkasuj”. Życie to jednak co nieco zweryfikowało i… teraz już tak nie robię. Nie mam żadnego Procent.Common.dll, MAniserowicz.AllFrameworks.dll etc. Większość czasu zainwestowanego w dostosowywanie kodu “do użycia kiedyś, na zapas” została po prostu zmarnowana.

Po takim wstępie właściwa część, czyli cytat:

There is no such thing as reusable code, only code that is reused

Źródło: Reuse Myth – can you afford reusable code? (a raczej podlinkowany tam artykuł, polecam lekturę obu)

0 0 votes
Article Rating
23 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rafalb
rafalb
13 years ago

Zgadzam się, przeszedłem niedawno taką samą ewolucję. Warto też przeczytać artykuł Udiego: http://www.udidahan.com/2009/06/07/the-fallacy-of-reuse/

procent
13 years ago

@rafalb:
Tak jest, dzięki za link – zdecydowanie lektura godna polecenia (jak zresztą cały blog Udiego:) ).

Szymon Pobiega
13 years ago

@rafalb

Uprzedziłeś mnie:)

@all

Według mnie podobnie wygląda sprawa korporacyjnych bibliotek. Przeszedłem osobiście trudną "ścieżkę zdrowia" od entuzjasty firmowych aż do obecnego stanu — ich zagożałego przeciwnika. Dobrą lekcją dla mnie było zauważenie faktu, że w mojej firmie najwięszy sukces (jeśli chodzi o reużywalność) odniosła biblioteka, która nigdy nie była biblioteką — była kawałem kodu, który był kopiowany i wklejany od systemu do systemu, spontanicznie i tanio.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również