Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Język angielski jest już nieodzownym elementem pracy każdego programisty. Dlatego jeśli szukasz pracy w tej branży, prawdopodobnie nie ominie Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku.

Jeżeli znasz angielski bardzo dobrze, to należysz do tych szczęśliwców, dla których kolejna rozmowa prawdopodobnie nie będzie stanowiła większego problemu.

Co jednak zrobić, jeżeli z angielskiego korzystamy tylko sporadycznie i to głównie czytając dokumentację?

Zapraszam do dyskusji. Poniżej zebrałem informacje, które pomogły mi odnaleźć się w takiej sytuacji.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że warto i wręcz należy przygotować się do takiej rozmowy.

Jeżeli do rozmowy zostały dni lub tylko godziny, to nie ma co liczyć, że nagle nauczysz się języka na tip-top. Skoro do tej pory tego nie zrobiłeś, to niby czemu teraz miałoby Ci się to udać? To jednak powinien być wystarczający czas, by nadrobić najbardziej palące braki i chociaż zwiększyć swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej.

Wszystkie rozmowy wyglądają podobnie, dlatego w tym ograniczonym zakresie można zdziałać całkiem sporo.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Zacznij od ułożenia hipotetycznego scenariusza rozmowy. Można to przygotować w formie prostego dialogu, czy pytań z odpowiedziami.

Ważne jest to, że robiąc to teraz, a nie dopiero na samej rozmowie kwalifikacyjnej, masz zdecydowanie więcej czasu na zastanowienie się nad odpowiedziami.

Przećwicz dobrze rozmowę

Samo zebranie potrzebnych informacji to jedno, a poradzenie sobie ze stresem podczas konkretnej rozmowy to już całkiem co innego. Niestety, na to nie ma innego sposobu, jak tylko dobrze wszystko przećwiczyć i oswoić się ze stresem. Zapanowanie nad własnymi emocjami podczas rozmowy kwalifikacyjnej czasem przychodzi bardzo ciężko nawet w ojczystym języku, a co dopiero, gdy dochodzi dodatkowy stres związany z brakami w komunikacji.

Zacznij od lustra

Żółta kaczuszka lustro

Żółta kaczuszka lustro

Niezależnie od tego, czy wybierzesz osławione lustro, czy ekran monitora, ucz się, czytając i opowiadając na głos!

Tylko w ten sposób oswoisz się z dźwiękiem swojego głosu po angielsku.

Czas na prawdziwego przeciwnika

Jeżeli czujesz się już swobodnie opowiadając o swoim doświadczeniu po angielsku w samotności, czas spróbować czegoś trudniejszego.

  1. Na pierwszy ogień polecam rodzinę i znajomych. Jednak żeby zbytnio ich nie eksploatować 😉 warto szybko przejść do kolejnego kroku.
  2. Partnerzy językowi. W Internecie można znaleźć całą masę portali skupiających ludzi zainteresowanych wspólną nauką języka.
    Osobiście korzystam i polecam Italki. Za pośrednictwem tego portalu można znaleźć ludzi, którzy w ramach wymiany językowej chętnie porozmawiają z nami praktycznie w dowolnym języku. Dla trochę bardziej wymagających użytkowników, za niewielką opłatą jest również możliwość wynajęcia profesjonalnych nauczycieli. Rejestrując się z tego linku, otrzymasz bonus w wysokości 10$ po pierwszej lekcji.

Próba generalna

Nie znam skuteczniejszego sposobu na przećwiczenie swoich umiejętności niż wypróbowanie ich w praktyce.

Przygotowując się do odbycia właściwej rozmowy kwalifikacyjnej, zdecydowanie polecam odbycie niejako „próbnej” rozmowy. Przy obecnym natłoku ogłoszeń o pracę w IT nie powinno stanowić problemu znalezienie firmy, która zaprosi nas na taką rozmowę.

Kto wie, może taka rozmowa na próbę, spowoduje, że jednak zdecydujemy się podjąć współpracę właśnie z tą firmą.

Najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

Mówienie po polsku.

Podczas rozmowy nigdy sami nie powinniśmy przejść na język polski. To rekruter decyduje o tym, kiedy możemy to zrobić.
Niedopuszczalne jest również pytanie, czy w razie czego będzie można powiedzieć coś po polsku. A co, jeżeli druga osoba nie będzie wcale znała polskiego?

Krępująca cisza

Nic bardziej nie denerwuje podczas rozmowy jak długie momenty niezręcznej ciszy. Jeżeli zapomnisz jakiegoś słowa, nie przerywaj, tylko postaraj się wytłumaczyć, o co Ci chodzi. Oczywiście po angielsku!

Na jednej z moich rozmów całkowicie się zablokowałem i zapomniałem słowa: analityk (ang. analyst). Niby proste, ale w tamtym momencie nie mogłem sobie przypomnieć. Zamiast tego słowa, po chwili ciszy przeprosiłem i powiedziałem pierwszą frazę jaka przyszła mi do głowy: woman with documentation. Oczywiście wywołało to salwę śmiechu po drugiej stronie, ale mi dało chwilę na opanowanie emocji i wygrzebanie się z kłopotliwej sytuacji. Sprawiło również, że zostałem lepiej zapamiętany.

Brak zrozumienia pytania

Bywa, że czasem nie zrozumiemy pytania, co wtedy zrobić?

Zwyczajnie powiedzieć o tym naszemu rozmówcy i to najlepiej zawczasu przygotowanym zwrotem, np.:

„Excuse me, I am not sure if I understood your question. Could you rephrase it, please?”

Niezależnie od tego, czy nie zrozumiałeś pytania z powodu braków językowych, czy braku wystarczającej wiedzy z danej dziedziny, najlepiej jest poprosić o wyjaśnienie pytania. Nie spotkałem się jeszcze, by ktokolwiek odmówił w takiej sytuacji.

Trema, trema, trema…

Jesteś tak zdenerwowany, że nawet nie usłyszałeś pytania, co robić!?

Trzy głębokie wdechy i kolejna wcześniej przygotowana formułka rozwiąże problem 🙂

„Excuse me, I am feeling really stressed because this job interview is very important to me. Would you mind repeating this question once again, please?”

Różne akcenty

Niby angielski jest jeden, ale…

To, że jesteś w stanie dogadać się z Polakiem mówiącym po angielsku wcale nie znaczy, że tak samo płynnie uda Ci się porozumieć z Chińczykiem, czy Brazylijczykiem. Polacy uczący się angielskiego robią te same błędy językowe co my, dlatego łatwiej jest tam zrozumieć siebie wzajemnie.

Tu znów z pomocą mogą przyjść ludzie z Italki. Spróbuj skontaktować się z ludźmi z kraju, z którego pochodzi Twój przyszły rozmówca i przećwicz z nimi rozmowę.

Oszustwo w CV

Jeżeli wcześniej oszukałeś w CV, że mówisz płynnie po angielsku, a w rzeczywistości ledwo jesteś w stanie złożyć zdanie… no cóż, nie dziw się w takim razie, że ktoś teraz zakłada, że znasz ten język.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Coraz częstszą praktyką jest przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych przez telefon. Szczególnie jeżeli na danym stanowisku wymagana jest bardzo dobra znajomość angielskiego.

Ponieważ przeciętna rozmowa kwalifikacyjna trwa około 1 – 1.5 godziny, żeby zaoszczędzić czas kandydata i osoby rekrutującej, przeprowadza się krótką rozmowę po angielsku przez telefon.

Niezbędnik

Przed taką rozmową przygotuj sobie odpowiednie warunki. Przede wszystkim spokojne i ciche miejsce. Uprzedź też domowników, żeby Ci przypadkiem nie przeszkadzali.

Przyda się również naładowany telefon, rozmowa może chwilę potrwać.

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jedno z pierwszych pytań, których możesz się spodziewać, na pewno będzie dotyczyło Twojego doświadczenia oraz projektu, w którym obecnie uczestniczysz.

Nie zmarnuj tej okazji i przygotuj się z tego zakresu, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Możesz sobie przygotować jakiś uniwersalny wstęp zawierający najistotniejsze informacje o Tobie oraz o Twojej dotychczasowej karierze.

Lepiej nie uczyć się takiej rozmowy na pamięć, a raczej przygotować mapę myśli z zebranymi informacjami i przydatnymi zwrotami. Pozwoli to uniknąć zacięcia się jeśli zapomnisz jakiegoś fragmentu, czy inaczej zdefiniowanych pytań.

Jeżeli chodzi natomiast o same pytania, to można spodziewać się praktycznie tego samego, co na rozmowie w języku polskim. Przykładowe pytania znajdziesz poniżej oraz w podlinkowanych artykułach ([1], [2])

Can you tell me something more about yourself?
Could you describe your strengths and weaknesses, please?
What was your greatest accomplishment / achievement?
Where do you see yourself in 5 years’ time?
What are your hobbies?

Rozmowa kwalifikacyjna podsumowanie

Jestem już po swojej rozmowie i z przekonaniem mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z wyników, jakie udało mi się osiągnąć przez kilka dni wytężonych starań.

Ze swojej strony życzę Ci powodzenia i koniecznie pochwal się, jak Ci poszło.

 

Chcesz przygotować fantastyczne CV i zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź  najnowsze e-booki:

CV Programisty oraz Rozmowa kwalifikacyjna Programisty


20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania

e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!

Jak zostać programistą

2 komentarze
Share:

2 Comments

  1. Janek says:

    Tak tylko dorzucę, że na rozmowach kwalifikacyjnych coraz częściej padają jakieś nietypowe pytania. Nie bądźcie zdziwieni jeśli rekruter spyta was o jakieś dziwne rzeczy 😀 Zdarza się to przede wszystkim w przypadku aplikowania na jakieś stanowiska wymagające kreatywności, ale nie jest to regułą. W internecie można znaleźć przykładowe z tych 'kreatywnych’ pytań 😉

    1. Tomek says:

      Janek dzięki za informację. Na rozmowach kwalifikacyjnych dla programistów nie jest to jeszcze tak popularne, choć sam już kilkukrotnie miałem pytania w stylu: 'co byś zrobił, gdyby?’

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *