JavaDevMatt.pl – Mateusz Kupilas

Programista, przedsiębiorca, gamedev, bloger.

O dobrym starcie eBooka, trochę o trolach i dalszych planach

Treść jako filmik:

Treść do pobrania jako podcast na mp3 z radia Kontestacja.

Warto dbać o społeczność, którą powoli buduje się w sieci.  Od startu akcji eBooka na PolakPotrafi minęło 5 dni i zebrało się już ponad 7000zł. Grubo ponad 200% celu 🙂 a zostało jeszcze 25 dni akcji.

Ludzka natura jest taka, że chcemy się odwdzięczać. U niektórych jest to szczególnie widoczne.

Specjalnie czekałem do północy aby móc wpłacić jako pierwszy.

Dzień przed startem akcji poinformowałem o starcie: akcja rusza w sobotę! Nie doprecyzowałem, że całość rusza o 9 rano, a nie zaraz po północy. 😀

A tu dostaję takie niespodzianki na FB:

grrr

Mając tak wiernych fanów nic dziwnego, że 100% planowanej kwoty zebrało się poniżej 12 godzin! Zaraz po starcie dostałem pierwsze maile z powiadomieniami, że pojawiły się pierwsze wpłaty. W pierwszą godzinę zebrało się ponad 300zł.

Następnego dnia nagrałem krótki filmik z podziękowaniami.

Fajnie, że w jakiś sposób zaczyna się to wszystko powoli finansować. Mogę dzięki temu poświęcać więcej czasu na dopracowanie materiałów: dostarczam teraz treść jako wpis na blogu, filmik na YT, w którym wymontowuje wszelkie „yyyy”, „aaaa”, by lepiej się słuchało i oglądało. Treść dostępna jest też jako podcast, by można sobie posłuchać w drodze do szkoły/pracy. Dla każdego coś się znajdzie. Jeśli by podliczyć ilość godzin, które poświęciłem na budowanie kanału YouTube i bloga, to stawka godzinowa jest śmiesznie niska – zdecydowanie nie jest to coś dla osób, które chcą się „dorobić”.

#shitwykopsays

Jednak jak to w internecie bywa. Gdy ktoś widzi, że pojawia się „piyniondz”, to zaraz kogoś dupa piecze. 😀 Większość ludzi w sieci jest bardzo fajnych, ot tych krzykaczy bardziej widać. Najbardziej rozbawił mnie komentarz, w którym ktoś twierdził, że zakładam nowe konta zielonek na Wykopie, by siebie nimi promować. Bo niby za dużo osób publicznie pochwala to co robię, to na pewno ja zakładam te konta. 😀

troll

Staram się często jakoś dyskutować i chyba niepotrzebnie naiwnie wierzę, że po drugiej stronie siedzi rozumny człowiek, a nie zwykły trol. Muszę się nauczyć ignorować niektóre wypowiedzi i zaakceptować, że na niektórych po prostu szkoda czasu na jakąkolwiek dyskusję.

Przykład ambitnej wypowiedzi takiego trola:

Pierwszy to nie należy dotykać żadnej javy – programowanie w javie to jak nieźrebienie w gównie, trzymaj si od tego z daleka bo szybko zrobi Ci się niedobrze.

😀

Jeśli chodzi o wszelkie dyskusje na temat programowania (i o zgrozo zarobków!), to Wykop zdecydowanie nie jest miejscem, by takie dyskusje prowadzić. Jak wspomniałem, w moim AMA, że na drugim roku studiów w wieku 21 lat w pierwszej etatowej pracy zarabiałem jakieś 2500zł, to rozpętała się niezła gównoburza. Zawsze na nowo mnie zadziwia, jakie ludzie potrafią mieć kompleksy.

Swoją drogą: cierpliwość do takich ludzi z kijem w dupie, to też przydatna umiejętność. Co jakiś czas dostaję wiadomości, jakim cudem wytrzymuję dyskusje z takimi osobnikami. 😀

Masz cierpliwość do tych wykopów, ja bym ich tam wszystkich zwyzywał po 10 minutach.

„Sugerowanie się wykopkami w jakiejkolwiek dziedzinie to strzał w stopę.

Jednak nadal lubię Wykop.pl. To taka dziwna mieszanka ciekawych ludzi, z którymi da się świetnie pogadać i toksycznych troli, które tylko czekają na okazję, by jakoś rzucić w Ciebie kawałkiem gówna. 😀 Zanotowałem sobie na ten temat fajny komentarz, który pojawił się pod wpisem nowej użytkowniczki mikrobloga wykopu:

Wystarczy, że raz zostaniesz źle zrozumiana. Wystarczy, że raz nie wyrazisz się precyzyjniej, będziesz mieć zwyczajnie słabszy dzień, albo coś. Zawsze znajdzie się ktoś, kto dorobi do jednego zdania całą książkę opisującą twoje życie, podzieli się tym z innymi i rozpocznie się atak stulejmanów i spierdolixów.

Piszę, aby Cię ostrzec, nie zrozum mnie źle. Są tu ludzie bardzo przyzwoici, mający rozum i godność człowieka. Na mirko można spotkać ludzi życzliwych i uczynnych, o czym się chyba przekonałaś.
Chcę Cię jednak ostrzec, ponieważ obok nich znajduje się bardzo, ale to bardzo liczny tak zwany niższy grunt społeczny, który tylko czeka na fałszywy pretekst do zdeptania czyjejś godności. Takich ludzi nazywamy tutaj np. stulejarzami, chociaż są też inne określenia.
Ryzyko bezpardonowego ataku na ciebie jest nieco większe, ponieważ jesteś kobietą. Niższy grunt społeczny nienawidzi kobiet.

No, to z grubsza tyle. Witamy na mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Plany na nowy typ treści – wywiady z ludźmi z IT

Pracuję właśnie nad konceptem wywiadów na blogu, w których ludzie związani z IT (nie tylko programiści) będą odpowiadać na pytania, które mają pomóc jakoś nakierować się w branży. Zobaczyć jakie problemy mieli gdy zaczynali, by dowiedzieć się czy też takie mamy. Jakie błędy popełnili podczas nauki i co zrobili by inaczej, gdyby wiedzieli to co dzisiaj etc.
Wywiad będzie również wartościowy dla osoby, która odpowiada, bo będzie mogła zareklamować jakiś swój produkt, czy swoją markę. Taki win-win: oni dzielą się doświadczeniem, blog daje widoczność ich projektowi/firmie – wpisy na moim blogu są czytane średnio 5000-7000 razy (rekordowy wpis ma ponad 35k odczytań) – z takimi wywiadami powinno być podobnie.

Niżej parę przykładowych pytań, które na razie wymyśliłem – jeśli macie jakieś swoje propozycje, to piszcie śmiało w komentarzu, albo do mnie na PW.

Przykładowe pytania:
– Z jakiego powodu zainteresowałeś się X i czy był taki moment, kiedy zastanawiałeś się, czy to może nie jest dla Ciebie?
– Jakie błędy popełniłeś podczas nauki/rozwoju? Gdybyś mógł pogadać z młodszym sobą sprzed 5-10-20lat co byś doradził?
– Twoja najważniejsza książka/strona, z której się uczyłeś?
– Czym zajmowałeś się zanim zacząłeś zajmować się „X„? Jeśli osoba ta zajmowała się tym całe życie, to może dorzucę pytania, czy myślała kiedyś nad zmianą etc.
– W jakim kierunku starasz się dzisiaj rozwijać? Dlaczego ten, a nie inny?
– Twój najciekawszy projekt/produkt, którym chciałbyś się pochwalić?

X” to -> Gamedev, Grafika 3d, programowanie na androida, webdev, administrator sieci etc. Ot coś z branży IT.

Sam bym chętnie takie coś poczytał: wywiady z pytaniami pod właśnie takim kątem, a nie losowe pierdy, które często widzimy w wywiadach.

Wszelkie komentarze na temat tego pomysłu są mile widziane. 🙂 Zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie sobie tylko głośno myślę.

banerjd

 

8 thoughts on “O dobrym starcie eBooka, trochę o trolach i dalszych planach

  • Olaf Goj pisze:

    Super pomysł z wywiadami. 🙂

  • Skayfer pisze:

    Tylko jacyś ciekawi ludzie a nie nudziarze.

    Wywiady z takimi osobami niby są na yt, ale to raczej pojedyncze filmiki, a nie serie.

  • Marek pisze:

    Te pytanie jest chyba najlepsze
    „czy był taki moment, kiedy zastanawiałeś się, czy to może nie jest dla Ciebie?”
    Fajny pomysł! 🙂

  • Patryk pisze:

    Liczę na wywiad z jakąś osobą która zajmuję się front-endem 🙂

  • pietrzakacper pisze:

    Świetny pomysł z wywiadami !

  • Tomek pisze:

    Czy byłeś/byłaś kiedyś informatykiem w znaczeniu ogólnym a dopiero po jakimś czasie specjalistą w danej dziedzinie IT? Czy może od samego początku rozwijałeś/rozwijałaś się w konkretnym kierunku?
    Najciekawsza przygoda lub najtrudniejsza przygoda/zadanie/wydarzenie w pracy?
    Jakieś „kwiatki” z rozmów kwalifikacyjnych?
    Jakie jest podejście do ludzi bez studiów i wyższego wykształcenia którzy są dobrzy w danym obszarze IT? Czemu większość ofert wymaga jednak wykształcenia wyższego?

  • aleMiSieChceSpac pisze:

    Osoby do przepytania (PL):
    – Wojciech Seliga
    – Gynvael Coldwind
    – Mateusz „j00ru” Jurczyk
    – Jakub 'Unknown’ Mrugalski
    – Shalom z 4programmers.net 😀
    ——
    – Adam Roman
    – Radosław Smilgin

    Pytania
    1) Jakie cechy wg. Ciebie powinien posiadać X?
    2) Kiedyś w branży IT siedzieli głównie hobbiści, teraz się to zmieniło, po części przez poziom zarobków tej branży w Polsce. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy to miejsce tylko dla pasjonatów? A może pasjonaci zniknęli w tłumie szturmującym branżę?
    3) Czy IT to przygoda na całe życie, czy jednak myślałeś/myślałaś o zmianie branży? Czy masz zamiar robić w X do emerytury?
    4) Jaka jest Twoim zdaniem przyszłość branży IT na świecie i w Polsce? Jakie, Twoim zdaniem, technologie będą 'rządzić’ w ciągu najbliższych 5 lat? Jakie widzisz zagrożenia?
    5) Co robisz w wolnym czasie?

  • […] Ekspercki poziom wiedzy i umiejętność pisania pozwoli na wydanie książki. Odpowiednie podejście do tematu otwiera ciekawe możliwości, o których poczytacie na blogu Arkency: “We earned $50 000 on programming books in 2015 and so can you.“. “Monetyzację” swojej działalności poprzez książkę bardzo ciekawie realizuje inny polski programista: JavaDevMatt. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *