Lista artykułów

JPA #11 – Relacja One-to-many

Relacja One-to-many to powiązanie jednego wpisu w bazie danych do kilku innych, znajdujących się w innej tabeli. Przyjrzyjmy się temu na prostym przykładzie aplikacji rezerwującej pokoje dla kilku gości. Zdarza się, że rezerwacja pokoju jest na więcej niż jednego gościa. W klasie Reservation przygotujmy się na taką ewentualność zmieniając jednego gościa na całą listę gości. …

Czy warto tworzyć API w Strapi (headless CMS)? Pierwsze wrażenia

Jakie są moje pierwsze przemyślenia na temat Strapi? Czy warto skorzystać z niego? Więcej w artykule.

Transakcje ACID

Tym razem będzie nieco o bazach danych, a dokładniej mówiąc o zasadach transakcyjności, czyli ACID. Czym jest transakcja? W kontekście relacyjnych baz danych transakcja to mechanizm, który oczekuje zestawu operacji do wykonania. Do zaistnienia transakcji konieczne jest pomyślne wykonanie wszystkich operacji. W przeciwnym wypadku wszystkie operacje są odrzucane. Załóżmy, że mamy transakcję składającą się z …

Co ostatnio czytałeś Piotrze? (X)

https://pixabay.com/photos/books-pages-story-stories-notes-1245690/ " data-medium-file="https://i0.wp.com/programistanaswoim.pl/wp-content/uploads/2021/02/books.jpg?fit=300%2C200&ssl=1" data-large-file="https://i0.wp.com/programistanaswoim.pl/wp-content/uploads/2021/02/books.jpg?fit=676%2C450&ssl=1" /> Oto lista książek, które ostatnio przeczytałem. Publikuję z nadzieją, że znajdziesz tu coś co Cię zaciekawi i zainspiruje.

5

Projekt “Notatnik” – Tworzymy API (backend)

Kolejny odcinek z serii projekt praktyczny “Notatnik”.  Jest to projekt praktyczny oparty na Node + React + MongoDB.  W dzisiejszym odcinku pora napisać API. Opis projektu: Dosyć kompleksowo buduję małą aplikację. […]

Integracja ReactJS i Spring Framework.

Na mojej platformie pojawiły się pierwsze warsztaty programistyczne, dotyczą one integracji Springa z ReactJS. Czym są warsztaty programistyczne? Są to krótkie kursy (ten trwa dwie godziny z niewielkim hakiem) koncentrujące się na jednym, konkretnym zagadnieniu. W tym wypadku jest to zestawienie komunikacji pomiędzy częścią serwerową w Javie, a front-endem w JavaScript i oprogramowanie operacji z …

Wyrażenia lambda

Wyrażenia lambda i interfejsy funkcyjne zostały wprowadzone wraz z Javą 8. Ich celem było, by kod był krótszy i bardziej czytelny. Od Javy z numerem 8 minęło już kilka dobrych lat, a lambdy faktycznie zostały dobrze przyjęte i pracuję się z nimi na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że dla osób, które albo …

8

Low-code / no-code - POIT 103

Witam w sto trzecim odcinku podcastu „Porozmawiajmy o IT”. Tematem dzisiejszej rozmowy jest low-code / no-code. Dziś moim gościem jest Michał Guzowski – Microsoft MVP. Od ponad 8 lat związany z technologiami Microsoft. Triathlonista, miłośnik książek i podróży. Ojciec, mąż. Biohaker. Posiadacz certyfikatów Microsoft. Przedsiębiorca i organizator spotkań dla branży IT.W tym odcinku o low-code / no-code rozmawiamy w następujących kontekstach: czym jest low-code? czym jest no-code? jakie są obszary zastosowań tych podejść? jakie są przewagi low-code/no-code nad tradycyjnym programowaniem? jakie są wady tych technik? czy ich stosowanie nie wymaga żadnej wiedzy programistycznej? czy takie rozwiązania się skalują? czy funkcjonuje już taka specjalizacja jak no-code developer? czy specjalizowanie się w tych rozwiązaniach może być dobrym punktem wejścia do IT? czy no-code zabierze pracę programistom? czy low-code stanie się niedługo standardem w branży? jak rozpocząć pracę z tym podejściem? Subskrypcja podcastu: zasubskrybuj w Apple Podcasts , Google Podcasts , Spreaker , Sticher , Spotify , przez RSS , lub Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Porozmawiajmy o IT”) poproszę Cię też o polubienie fanpage na Facebooku Linki: Profil Michała na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/michaelguzowski/ Profil Michała na Twitter – https://twitter.com/michaelguzowski Blog Michała – https://michalguzowski.pl/ Profil Michała na Instagram – https://www.instagram.com/themichaelguzowski/ „Świat chmury” czyli społeczność rozwijana przez Karolinę Boboli – https://swiatchmury.pl/ Wsparcie: Wesprzyj podcast na platformie Patronite - https://patronite.pl/porozmawiajmyoit/ Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze, pisz do mnie śmiało na [email protected] https://porozmawiajmyoit.pl/103

Wstęp do CI/CD z Unity

W ubiegłym tygodniu miałem okazję po raz kolejny dać prezentację na KNTG Polygon zatytułowaną Wstęp do CI/CD z Unity. Spotkanie odbywało się na Twitchu. Pod niniejszym linkiem znajduje się oryginalne nagranie. Zakładam jednak, że niedługo wideo zostanie usunięte / zarchiwizowane. Do postu załączam zatem linki do skryptu build.bat Windows (powinien wylądować obok folderu Assets) plikiem … Continue reading "Wstęp do CI/CD z Unity"

Wstęp do CI/CD z Unity

W ubiegłym tygodniu miałem okazję po raz kolejny dać prezentację na KNTG Polygon zatytułowaną Wstęp do CI/CD z Unity. Spotkanie odbywało się na Twitchu. Pod niniejszym linkiem znajduje się oryginalne nagranie. Zakładam jednak, że niedługo wideo zostanie usunięte / zarchiwizowane. Do postu załączam zatem linki do skryptu build.bat Windows (powinien wylądować obok folderu Assets) plikiem … Continue reading "Wstęp do CI/CD z Unity"

Wzorzec projektowy strategia – Co to jest? Kiedy używać, a kiedy nie?

Wzorzec projektowy strategia jest jednym z bardziej uniwersalnych wzorców. Elegancki, prosty i nadużywany 🙂 W dzisiejszym odcinku pokaże Ci to, co należy wiedzieć o tym wzorcu, by go używać swobodnie i świadomie 🙂 Porozmawiam o jego zaletach, o sytuacjach, w których warto w niego inwestować oraz o takich, kiedy jego użycie jest po prostu stratą […]

TypeScript: `infer` i typy warunkowe

Type of Web - Blog o programowaniu. Dla front-end i back-end developerów. Trochę o urokach pracy zdalnej, ale przede wszystkim o: JavaScript, React, Vue, Angular, node.js, TypeScript, HapiJS… Poprzedni wpis na temat typów warunkowych (Conditional Types) omawiał dokładnie teorię oraz podstawowe zastosowania. W tym artykule skupimy się na niuansach, kompatybilności oraz słowie kluczowym infer, które daje nam nieograniczone możliwości instruowania kompilatora! Tekst jest fragmentem książki „TypeScript na poważnie” mojego autorstwa. Jeśli artykuł Ci się podoba, to zachęcam Cię do kupienia …

GraphQL + Postman + testy

Ostatnio w pracy natknęłam się na problem. Miałam wysłać zapytanie GraphQL z różnymi parametrami, w celu sprawdzenia, czy jest zwracana odpowiednia odpowiedź (lista z jednym elementem). W sumie miałam do wysłania około 200 requestów. Robić to na piechotę? Nie było szans. Więc zerknęłam, co umożliwia nam stary dobry Postman. Postman - Collections Kiedyś w ramach……

Weekend Time #2

Kolejny weekend właśnie się zaczyna więc warto podrzucić kilka ciekawych pozycji do obejrzenia. Jest jeden polski klasyk, który sam mam zamiar odświeżyć w ten weekend. 🍿 Rozrywka W tym tygodniu do wyboru mamy polską komedię Kariera Nikosia Dyzmy, i pewnie nikogo nie zdziwi, że nie jest on dostępny na HBO i Netflix 🙁 A dla […]

Konfiguracja MacBook M1 dla web developera

Nowe MacBook-i z procesorem M1 są powiewem świeżości w ekosystemie Apple, ale także dużym krokiem na przód pod kątem wydajności procesorów. Kiedyś byliśmy przyzwyczajeni do prawa Moora, które mówiło, że moc obliczeniowa podwaja się co 24 miesiące. Jednak od dość dawna nie odczuwamy w żaden sposób wzrostu mocy obliczeniowej naszych komputerów. Aż do teraz, procesor […]